Buty i wkładki, aby pomóc wysokim łukom

Odpowiednie buty i wkładki mogą zapewnić odpowiednią amortyzację i wsparcie, jeśli masz wysokie łuki. Podczas gdy wiele osób z wysokim łukiem nie ma żadnych szczególnych objawów, inni mogą odczuwać ból stopy (śródstopie). Pomocne mogą być wkładki, amortyzowane buty lub niestandardowe ortezy.

Jeśli masz wysokie podbicia, Twoja stopa nie absorbuje wstrząsu przy każdym kroku podczas chodzenia lub biegania tak często, jak zwykły łuk. Łuk stopy jest naturalnym amortyzatorem, spłaszczającym się w kontakcie z podłożem. Ale sztywny wysoki łuk nie spłaszcza się wystarczająco i mniej stopy styka się z podłożem przy każdym kroku. W rezultacie siły nie są zrównoważone, a piłka i pięta są bardziej obciążone. Z medycznego punktu widzenia stopa o wysokim łuku jest znana jako stopa cavus.

Osoby z wysokimi łukami mogą być bardziej podatne na urazy z powodu przeciążenia, takie jak szyny goleniowe i zapalenie powięzi podeszwy . Mogą pojawić się modzele i młoty. Przyczyny

Wysoki łuk może być stanem dziedzicznym lub może rozwinąć się w dowolnym momencie życia z powodu chorób kości lub nerwów. Jeśli odczuwasz ból lub trudności z chodzeniem, bieganiem lub wstawaniem z powodu wysokich łuków, powinieneś udać się do lekarza, aby dowiedzieć się, jaki stan podstawowy może się do tego przyczyniać. Możesz zostać skierowany do podiatry lub specjalisty medycyny ortopedycznej.

Ponieważ wysoki łuk nie pochłania tak dużej części wstrząsu z każdym krokiem, szukaj butów do  chodzenia  i butów do biegania, które są dobrze amortyzowane i podparte. Amortyzowane buty sportowe  mają wbudowaną dodatkową amortyzację. W sklepie z butami do biegania mogą być oznaczone jako „plus” lub oznaczone jako buty z amortyzacją.

Możesz także zastosować techniki sznurowania, aby uniknąć bólu lub zdrętwiałej stopy od nacisku sznurowadeł. Użyj techniki sznurowania na  szeroką stopę , pomijając co drugie oczko, aby zmniejszyć nacisk na wierzch stopy.

Oprócz amortyzowanych butów, wkładki wspierające łuk stopy mogą pomóc w rozłożeniu wpływu na każdy krok. Gotowe podpory łukowe są często pierwszym rozwiązaniem stosowanym przez osoby z wysokimi łukami do samodzielnego leczenia. Wiele z nich można znaleźć w części apteki dotyczącej pielęgnacji stóp.

Niektóre sklepy z butami sportowymi wykonują niestandardowe formowane wkładki do stóp, które zapewnią pół-niestandardowe wsparcie łuku dla tych, którzy tego potrzebują.

Jeśli potrzebujesz porady eksperta, jak znaleźć odpowiednią wkładkę, poszukaj specjalistycznego sklepu z artykułami dla stóp i kostek. Tamtejsi eksperci przeprowadzą  analizę stopy , mierząc nacisk na różne części stopy, gdy stoisz. Mogą polecać lub modyfikować komercyjne wkładki do butów bez przechodzenia przez całą drogę tworzenia niestandardowej ortezy. Analiza jest zwykle bezpłatna.

Zapobieganie bólowi stóp i znalezienie rozwiązania, gdy się pojawi, jest ważne, aby umożliwić Ci prowadzenie aktywnego trybu życia. Jeśli bolą Cię stopy, a zmiana obuwia i używanie wkładek nie przyniesie Ci ulgi, udaj się do lekarza lub podiatry . Możesz odkryć podstawowy stan, który przyczynia się do twojego bólu.

Specjalista od stóp i kostek będzie w stanie zapewnić rozwiązania, takie jak niestandardowe ortezy, które zostaną wykonane w celu rozwiązania konkretnego problemu. Jeśli ból stopy nie pozwala Ci czerpać przyjemności z zajęć, pomoc medyczna jest dobrą inwestycją.

Utrzymanie szczęśliwych stóp jest ważną częścią cieszenia się ćwiczeniami i zdrową aktywnością. Nie trać nadziei, że istnieje rozwiązanie dla Twoich wysokich łuków. Współpracuj ze swoimi specjalistami i lokalnym specjalistycznym sklepem dla biegaczy, aby znaleźć obuwie i wkładki, które zapewnią Ci ruch.