CZY POWINIENEŚ KUPOWAĆ WKŁADKI TERMOFORMOWALNE, NIESTANDARDOWE LUB OTC?

Przy tak wielu dostępnych rodzajach wkładek ustalenie, która z nich jest odpowiednia dla Ciebie, może oznaczać upadek w króliczą dziurę badań i recenzji. Chociaż ważne jest, aby nauczyć się różnych rodzajów ortezy i znaleźć najlepsze wkładki do swoich potrzeb, proces ten nie musi być skomplikowany.

PODSTAWY —

 • Wybór odpowiedniej pary wkładek może być mylący. Czy wybierasz produkty termoformowalne, niestandardowe, pół-niestandardowe lub dostępne bez recepty? Aby dowiedzieć się, który wybór jest najlepszy, musisz znać różnice między każdym typem.
 • Niestandardowe ortezy są najdroższą opcją i nie są konieczne dla większości ludzi. Nie stwierdzono również, aby były bardziej skuteczne niż wkładki dostępne bez recepty.
 • Wkładki termoformowalne uwzględniają problemy biomechaniczne, które kupujesz w celu naprawienia. Są też zbyt miękkie, aby zapewnić wystarczające wsparcie.
 • Pół-niestandardowe wkładki oferują bardziej zindywidualizowane funkcje niż standardowe wkładki apteczne i są znacznie tańsze niż niestandardowe ortezy.

NIESTANDARDOWE ORTEZY

Kiedy niektórzy chcą rozwiązać swoje problemy ze stopami, ich pierwszym odruchem jest wybranie opcji najwyższej jakości (i najdroższej), zakładając, że jest to najlepsze rozwiązanie. Ale pośpiech, aby uzyskać niestandardowe ortezy, gdy masz do czynienia z problemami ze stopami, niekoniecznie jest właściwym ruchem.

Chociaż ten rodzaj ortezy jest właściwym wyborem dla niektórych osób, nie należy go uważać za opcję, do której należy się udać do lekarza medycyny ,   ortezy ortopedyczne i na receptę powinny być ostatnią opcją leczenia bólu stóp, a nie pierwszą.

Kolejna uwaga? Wartość produktu a cena. Podczas gdy   niestandardowe ceny ortezy mieszczą się zwykle w przedziale 100-300zł, niekoniecznie są one bardziej skuteczne niż wkładki dostępne bez recepty lub pół-niestandardowe. W rzeczywistości   badanie z 2009 roku wykazało, że „nie ma dowodów na to, że niestandardowe ortezy są bardziej skuteczne niż prefabrykowane”.

WKŁADKI TERMOFORMOWALNE

Wkładki formowane na gorąco zapewniają inny sposób niestandardowego dopasowania wkładek do stóp. Oto jak działają:

 1. Podgrzej wkładki w piekarniku zgodnie z podanymi wskazówkami. Różne marki wkładek do formowania termicznego wymagają różnych temperatur i ram czasowych. Niektóre wkładki do formowania termicznego będą miały wskaźnik na samych wkładkach.
 2. Ostrożnie włóż wkładki do butów. Wejdź w buty i stań prosto przez czas określony w instrukcji – zwykle kilka minut.
 3. Pozwól wkładkom ostygnąć, aby mogły przybrać kształt Twoich stóp.

Nowy kształt ściśle dopasowuje się do dolnej części stopy. Być może w teorii brzmi świetnie, ale w praktyce to inna historia. Chociaż proces formowania na  gorąco jest dość łatwy, nie jest to skuteczny sposób na uzyskanie potrzebnego wsparcia.

Należy uważać na zakup wkładek termoformowalnych z dwóch powodów:

 1. Większość ludzi ma mniej niż optymalną biomechanikę. Dlatego w pierwszej kolejności kupili wkładki łukowe. Stojąc, ich stopy są w nadmiernej pozycji. Kiedy wkładki są uformowane w tych stopach, nadpronacja jest wbudowana we wkładki, zapewniając słaby poziom wsparcia.
 2. Materiały, które są wystarczająco miękkie, aby można je było formować pod wpływem ciepła, nie są wystarczająco mocne, aby zapewnić wsparcie.  Jeśli weźmiesz parę tych termoformowalnych wkładek i naciśniesz na łuki, zobaczysz, jak łatwo się odchylają.  Pamiętaj, że mocne podparcie prawidłowo wyrównuje stopę, zapewniając wygodny krok. Spójrz na parę niestandardowych ortezy wykonanych przez profesjonalnego podiatrę lub pedartystę. Mogą być wykonane z różnych materiałów, ale zawsze będą zapewniać solidne wsparcie.

Jeśli więc nie są tak świetne, dlaczego formowane na gorąco wkładki uzyskują dobre recenzje? W rzeczywistości sprowadza się do obuwia. 99% sprzedawanego obecnie obuwia oferuje bardzo niewielkie wsparcie. Dlatego prawie każdy czuje się bardziej komfortowo po dodaniu dowolnego elementu podparcia łuku, w tym wsparcia pochodzącego z wkładek termoformowalnych.

AMORTYZOWANE WKŁADKI

Amortyzowane wkładki zapewniają natychmiastowy wygląd – w końcu dodatkowa amortyzacja wydaje się oznaczać dodatkowy komfort. Ale czy te wkładki zapewniają długotrwałą ulgę w bólu stóp, której szukasz?

Najczęściej tak nie jest, aw niektórych przypadkach mogą nawet zaostrzyć ból, którego doświadczasz. Prawda jest taka, że ​​dodatkowa amortyzacja oznacza również mniejsze wsparcie. Niezależnie od miękkiego materiału, z którego wykonane są wkładki – żelu, pianki lub innego materiału – nie zapewniają one mocnej podstawy dla Twoich stóp. Jeśli potrzebujesz wsparcia stopy i łuku stopy, bądź ostrożny, ponieważ zdecydowanie nie chcesz zamienić krótkotrwałego komfortu na długoterminową ulgę.

PÓŁ-NIESTANDARDOWE WKŁADKI

Pół-niestandardowe wkładki oferują to, co najlepsze z obu światów osobom szukającym ulgi w bólu stóp. Oferując bardziej zindywidualizowane funkcje niż standardowe wkładki dostępne bez recepty, które znajdziesz w drogerii lub Walmart, pół-niestandardowe wkładki są również znacznie tańsze niż niestandardowe ortezy.

Oferując szereg opcji wkładek, które odpowiadają różnym potrzebom i są zaprojektowane dla różnych wysokości łuków, pół-niestandardowe wkładki zapewniają dopasowanie i wsparcie dla osób z problemami ze stopami.

Jednak pół-niestandardowe wkładki różnią się znacznie w zależności od producenta. Robiąc zakupy, szukaj konkretnych funkcji, w tym:

 • Wiele opcji wysokości podbicia – wysokość  podbicia wkładki nie powinna być taka sama dla wszystkich. Celem wkładki ortotycznej jest prawidłowe podparcie łuku, co oznacza, że ​​musi zapewniać pełny kontakt z jednego końca łuku na drugi. Prawdziwa pół-niestandardowa wkładka będzie oferować zakres wysokości łuków, które zapewnią doskonałe dopasowanie dla osób z wysokimi łukami, płaskostopiem i wszystkim pomiędzy.
 • Wsparcie klasy medycznej – wysokiej jakości orteza łuku pochodzi z dobrze skonstruowanej konstrukcji. Formowane podpory łuku stopy powinny przypominać sprężynę, umożliwiając łatwiejsze chodzenie, ponieważ wkładka będzie się wyginać przy każdym kroku. Ten poziom wsparcia sprawia, że ​​pół-niestandardowe wkładki są tak samo skuteczne jak niestandardowe ortezy.
 • Zgoda lekarza – wkładki, czy to pół niestandardowe, dostępne bez recepty, czy inne, nie powinny zastępować wizyty u lekarza lub podiatry, jeśli masz problemy ze stopami. Jednak jeśli chodzi o ból stóp, lekarze zwykle zalecają mocne wsparcie. Kiedy szukasz częściowo niestandardowej wkładki, upewnij się, że zapewnia ona wsparcie niezbędne do rozwiązania problemów ze stopami.
 • Głębokie miseczki piętowe – Twoja stopa ma tłustą podkładkę pod piętą, która pomaga amortyzować każdy wykonywany krok. Wkładka z głęboką miseczką na piętę zwiększy naturalną amortyzację stopy, zapewniając większą stabilność.
 • Trwałość i wszechstronność – Najpierw poszukaj marki ortezy, która oferuje dożywotnią gwarancję. Firma powinna stawiać na trwałość swoich produktów oraz mieć jasną i łatwą politykę satysfakcji. Po drugie, znajdź wkładkę, która nie wymaga wymiany całej wkładki po przebyciu wielu trudnych kilometrów w bucie. Wkładka, która pozwala wymienić tylko górną osłonę, na dłuższą metę pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze.

Kiedy w końcu wybierzesz parę pół-niestandardowych wkładek z tymi cechami, pomoże to złagodzić ból stopy poprzez:

 • Stabilizuję Twoje kroki
 • Poprawa ogólnego chodu
 • Zapewnia wygodne, ale mocne dopasowanie
 • Zapewnienie odpowiedniego wsparcia łuku
 • Łagodzenie punktów stresu na stopach i pięcie
 • Korygowanie problemów z ułożeniem stopy i ciała w czasie

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZE WKŁADKI

Kiedy już wiesz, jakiego rodzaju wkładki chcesz kupić, należy wziąć pod uwagę jeszcze inne czynniki. Będziesz chciał wziąć pod uwagę:

 • Twój rozmiar stopy
 • Rodzaj butów, w których będziesz je nosić
 • Uprawiasz sport
 • Specyficzne problemy ze stopami, na które cierpisz
 • Twoja wysokość łuku

Po rozważeniu wszystkich czynników, od użytkowania po wysokość łuku, możesz kupić wkładki. Gdy już je zdobędziesz, daj stopom czas, aby się do nich przyzwyczaić. Zacznij nosić je przez kilka godzin dziennie i stopniowo wydłużaj czas ich noszenia. Bądź cierpliwy, a Twoje stopy będą Ci wdzięczne!