Kiedy nadszedł czas na nowe buty do chodzenia

Kiedy należy wymienić buty do chodzenia? Skąd wiesz, kiedy Twoje buty straciły amortyzację i osiągnęły kres ich żywotności?

Gdy znajdziesz wygodne buty do chodzenia, które dobrze wspierają stopy, trudno się z nimi rozstać. Ale buty do chodzenia i biegania mają ograniczoną żywotność. Z każdym krokiem przełamujesz ich amortyzację i wsparcie. Po przejechaniu 500 mil większość butów nie żyje i należy je poddać recyklingowi lub zachować do celów niezwiązanych z ćwiczeniami.   Limit 500 mil

Typowe buty sportowe są zbudowane tylko na 350 do 500 mil. 1  Podczas gdy spacerowicze nie walą butami tak mocno, jak biegacze, jest mało prawdopodobne, aby uzyskać dobre wsparcie i amortyzację przez 500 mil. Ważna jest również Twoja waga – im więcej ważysz, tym szybciej twoje buty się zużyją.

Jeśli idziesz 30 minut dziennie lub średnio trzy do czterech godzin tygodniowo, wymieniaj buty co sześć miesięcy. Jeśli idziesz 60 minut dziennie lub średnio siedem godzin tygodniowo, wymieniaj buty co trzy miesiące. Zaplanuj wymianę butów do chodzenia fitness co trzy do sześciu miesięcy lub o 500 mil.

Proces starzenia

Buty sportowe są ze sobą sklejone. W magazynie i na półce sklepowej już się starzeją. Klej wysycha. Kieszenie powietrzne w amortyzacji mogą powoli się rozpraszać. Często okazuje się, że buty w wyprzedaży są wycofywane ze starych modeli.

Mogą mieć już ponad rok i mogą zmniejszyć zużycie przed zużyciem. Aby uzyskać najdłuższe życie z buta, kup aktualny model i zapytaj pracowników sklepu z butami o to, jak długo byli w sklepie.

Pielęgnacja obuwia

Możesz pomóc swoim butom przetrwać dzięki tym wskazówkom:

  • Zachowaj buty do chodzenia tylko na spacery: nie noś ich przez cały dzień; wślizguj się w nie tylko na czas ćwiczeń. Jeśli trzymasz je na nogach, noszą się bardziej i mają dłuższą ekspozycję na wilgoć stóp i bakterie, które szybciej je rozkładają.
  • Oddychaj butami między użytkami: przechowuj buty do chodzenia w miejscu narażonym na działanie powietrza, aby można je było całkowicie wysuszyć między użytkami. Torba na siłownię nie jest najlepszym miejscem do oddychania.
  • Jeśli je umyjesz, wysusz na powietrzu: nie myję butów do chodzenia, ale jeśli to zrobisz, powinieneś używać delikatnego mydła i zimnej wody, aby nie zniszczyć kleju. Zawsze susz je powietrzem zamiast wrzucać do suszarki. Unikaj ciepła, ponieważ przyczyni się to do szybszego rozpadu kleju.
  • Wymiana wkładek : jeśli wolisz niestandardową wkładkę , wymieniaj ją przy każdej wymianie butów. Wymiana wkładki nie zastępuje wymiany buta. Amortyzujące wkładki nie zapewniają takiej samej amortyzacji i wsparcia, jakie zapewnia sam but. Po zniszczeniu buta nie da się tego naprawić za pomocą wkładki.

Obróć buty

Najlepszym sposobem, aby odkryć, że buty umarły, jest obrócenie butów do chodzenia. Zacznij nosić buty do chodzenia i zamień je na nowe buty po jednym lub dwóch miesiącach. Kiedy starsza para zacznie się rozpadać, wyczujesz różnicę między nowszą i starszą parą. Jeśli chodzisz raz lub więcej razy dziennie , naprzemienne buty pozwalają każdej parze całkowicie wyschnąć między użytkami.

Wskazówka

Skorzystaj z ofert „kup jedno, jedno za darmo” od sprzedawców obuwia. Kupuj dwie pary na raz, aby zaoszczędzić na benzynie, jeśli jedziesz do lokalnego sklepu z prowadzeniem lub aby zaoszczędzić na wysyłce, jeśli zamawiasz online.

Znaki, których należy szukać

Większość ludzi czeka, aż ich buty będą wyglądać źle, zanim je wymienią. Do tego czasu są toastami od wielu miesięcy. Te oznaki dawno zmarłych butów powinny skłonić cię do natychmiastowej wymiany:

 • Jedyny wzór bieżnika jest zużyty. Wiele butów jest teraz celowo wykonanych, dzięki czemu podeszwa jest wyświetlana w innym kolorze, aby ostrzec Cię o tym.
 • Pięta jest zużyta bardziej z jednej strony niż z drugiej, czasami do tego stopnia, że ​​but pochyla się na jedną stronę.
 • Z boku lub u dołu podeszwy występują zmarszczki powstałe w wyniku rozkładu podparcia i amortyzacji
 • Cholewki są rozkładane wokół kostki.

Ryzyko

Co jest złego w noszeniu martwych butów? Są martwi, ponieważ nie zapewniają już dobrego wsparcia i amortyzacji. Brak amortyzacji i wsparcia może prowadzić do: 2

 • Szyny goleni
 • Ostrogi pięty i zapalenie powięzi podeszwy
 • Zespół pasma Iliotibial
 • Złamania stresowe

Przetwarzaj stare buty

Chociaż możesz zatrzymać jedną lub dwie pary martwych butów do prac ogrodniczych lub innych zadań niezwiązanych z ćwiczeniami, powinieneś poddać recyklingowi lub przekazać buty zamiast wyrzucać je do śmieci.