Wkładki do butów mogą nie pomóc w bólu podeszwy

Ortezy nie są jedyną opcją w przypadku bólu pięty podeszwowej. 
komentarze

Masowo produkowane wkładki do butów dostępne na półkach w aptekach i niestandardowe ortezy mogą nie działać na ból pięty podeszwowej, sugeruje przegląd badań.

Jak zauważają naukowcy w British Journal of Sports Medicine, ból podeszwowy pod piętą jest jedną z najczęstszych dolegliwości stóp, odpowiadającą za około 15 procent objawów stopy wymagających opieki medycznej i 10 procent urazów podczas biegania . Wielu lekarzy zaleca wkładki do butów, aby złagodzić ten ból, wspierając łuki i odciążając piętę, ale dotychczasowe badania nie były jednoznaczne co do skuteczności tego podejścia.

W bieżącym badaniu naukowcy przeanalizowali dane z 20 wcześniej przeprowadzonych eksperymentów, które losowo przypisały niektórym uczestnikom noszenie wkładek do butów, a innym uczestnikom dołączenie do grupy kontrolnej nieotrzymującej leczenia, pozorowanej wkładki lub innej interwencji.

W sumie przetestowali osiem różnych niestandardowych lub produkowanych masowo wkładek do butów. Badanie wykazało, że krótkotrwałe uśmierzanie bólu było podobne z wkładkami do butów i bez nich, i nie było żadnej różnicy między modelami prefabrykowanymi a wersjami niestandardowymi.

„Pacjent może nadal preferować ortezę i na podstawie tego badania może najpierw spróbować tańszej ortezy, a nie droższej, która jest wykonywana na zamówienie” – powiedziała Nadine Rasenberg z Erasmus Medical Centre Rotterdam w Holandii.

Na podstawie tego badania wydaje się, że koszt niestandardowej ortezy, która może osiągnąć setki dolarów, nie jest medycznie konieczna.– Dr Selene Parekh

Chociaż wkładki do butów mogą być lepsze niż nic, obecne badanie nie zostało zaprojektowane, aby odpowiedzieć na to pytanie, powiedział Rasenberg za pośrednictwem poczty elektronicznej.

„Większość pacjentów woli próbować interwencji w przeciwieństwie do metody„ poczekaj i zobacz ”- dodał Rasenberg. „Pozostaje nieznane, czy ortezy są lepsze niż nic nie robić”.

W bieżącym badaniu ortezy wyglądały nieco lepiej niż fałszywe wkładki, ale różnica była zbyt mała, aby wykluczyć możliwość, że była to przypadek.

To sugeruje, że ortezy mogą działać dla niektórych osób, ale nie dla innych, powiedział Glen Whittaker, badacz podiatrii na La Trobe University w Wiktorii w Australii, który nie był zaangażowany w badanie.

Niestandardowe ortezy mogą kosztować setki

Nadal potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, kto może skorzystać, iw jakich okolicznościach Whittaker powiedział e-mailem.

„Odpowiednio wyprofilowane ortezy stóp mogą zmniejszać ból pięty podeszwowej poprzez redystrybucję nacisku od dolnej części pięty do łuku, a także zapobiegać opadaniu łuku, co może zmniejszać napięcie w powięzi podeszwowej” – powiedział Whittaker.

Jednym ograniczeniem obecnego badania jest to, że zbadano wyniki wielu małych eksperymentów z różnymi metodami testowania skuteczności ortezy. Małe badania różniły się także czasem trwania i sposobem oceny ulgi w bólu.

Dr Selene Parekh, naukowiec z Duke University w Durham w Karolinie Północnej i partner w North Carolina Orthopaedic Clinic, mimo że były szeroko stosowane, nie są jedyną opcją w przypadku bólu pięty podeszwowej.

Pacjenci mogą również wypróbować nocne szyny lub ćwiczenia rozciągające wykonywane w domu lub w ramach nadzorowanego programu fizjoterapii, Parekh, który nie był zaangażowany w badanie, powiedział e-mailem.

Zmodyfikowane nawyki ćwiczeń i aktywności mogą również pomóc uniknąć podrażnienia tkanek wokół pięty, które powodują ból. Jeśli wybiorą ortezy, pacjenci powinni szukać najtańszej opcji.

„Wygląda na to, że pacjenci mogą próbować uśmierzyć ból pięty podeszwowej, stosując tańsze, łatwo dostępne ortezy znajdujące się w sklepach spożywczych, Internecie i sklepach w ich społeczności” – dodał Parekh. „Na podstawie tych badań wydaje się, że koszt niestandardowej ortezy, która może osiągnąć setki dolarów, nie jest medycznie konieczna”.