Wkładki na odlewach gipsowych

Jednym z najczęstszych pytań, jakie zadają mi podczas służby ortezy stóp jest: „Jaki rodzaj castingu wolisz?”

Prowadziłem prezentacje służbowe wielu różnym grupom: laboratoriom ortopedycznym i protetycznym, podiatrom, fizjoterapeutom i fizjoterapeutom – a jednak to samo pytanie zawsze się pojawia. Początkowo, wyczuwając zasadzkę biomechaniczną, dyplomatycznie zaczynałem od odpowiedzi: „Co wy tutaj robicie?”

Z czasem zdałem sobie sprawę, że nie byłem ustawiony, ale w rzeczywistości większość praktykujących jest bardziej niż trochę zdezorientowana: wpadła między teorię odlewów gipsowych a praktycznością pianek wyciskowych. Wahałem się, pisząc artykuł na ten temat – ponieważ wiem, że istnieją mocne punkty widzenia – dlatego pokornie przedstawię kilka uwag.

Złotym standardem

Odlew gipsowy to złoty standard metod odlewania. Został spopularyzowany w latach 60. XX wieku jako Root i in. rozwijali dziedzinę biomechaniki kończyny dolnej. W tym czasie doskonalono zrozumienie funkcji stopy i ortezy. Nacisk został przeniesiony z ogólnego podparcia łuku na wspólną kontrolę kości piętowej. Nastąpiły także znaczące zmiany w materiałach ortotycznych do produkcji: korek, skóra i metal zostały zastąpione tworzywami termoplastycznymi. Cała ta nowa nauka wymagała lepszych sposobów na odtworzenie kształtu stopy.

Odlewanie gipsu jest optymalną metodą uchwycenia stopy w stawie podskokowym w pozycji neutralnej. Odbywa się to bez obciążenia, gdy pacjent leży na wznak lub na brzuchu, a obciążenie kciukiem i palcem wskazującym oraz kontrola czwartej i piątej głowy. Dobra obsada nie może być rzucona, a wewnętrzna powierzchnia powinna odsłonić niektóre linie skóry. Konkretne punkty anatomiczne lub obszary wymagające ulgi można wskazać ołówkiem. Oznaczanie bisekcji kości piętowej jest również pomocne, gdy wymagane jest umieszczenie przodostopia. Na rynku pojawiła się również nowa „skarpeta” z syntetycznego pantofla, która naśladuje tynk bez opóźnień i bałaganu.

Functional Orthotics: Slipper Cast Best

 1. Pacjent siedzi wygodnie.
 2. Na tych ilustracjach zaleca się stosowanie szyny odlewniczej 5 x 30. Delikatnie zanurz rozlaną wodę w letniej wodzie i usuń nadmiar wody palcami. (Złóż do 5 x 15 przed zanurzeniem w wodzie).
 3. Wzmocnij tę szynę, składając około 3/4 na jednej krawędzi, jak pokazano.
 4. Następnie szynę nakłada się w przybliżeniu 3/8 pod Malecil z zakładką na zewnętrznej stronie stopy.
 5. Media i boczne klapy są następnie składane na podeszwie stopy.
 6. Pozostały nadmiar gipsu jest następnie wyciągany z tyłu i wygładzany na miejscu.
 7. Weź kolejną szynę 5 x 30 i złóż do 5 x 16 i powtórz krok # 2.
 8. Zastosuj przednią szynę, zachodząc na nią około 1/2 tylnej szyny, przyśrodkowo i bocznie. Odsuń dwa palce z przodu, jak pokazano, aby łatwiej je usunąć.
 9. Złożyć środkową i boczną klapkę jak w kroku 5.
 10. Wygładź nadmiar gipsu na podeszwie i zmieszaj z bokami. Wprowadzić nadmiar szynowania do przestrzeni sieci, jak pokazano.
 11. Trzymając palce, jak pokazano, delikatnie pchnij stopę do tyłu, lekko opierając kciukiem na 4 i 5 głowie śródstopia, jak pokazano. To da ci neutralną pozycję.
 12. Po kilku minutach wyschnięcia gipsu delikatnie odciągnij go od skóry.

Teraz zdejmij obsadę, ściągając część piętową, a następnie część przednią. Powtórz kroki od 1 do 12 dla drugiej stopy.

Pantofelek jest szczególnie przydatny podczas projektowania funkcjonalnej ortezy stopy. Ich celem jest poprawa funkcji biomechanicznej stopy. Jest to korzystne w zastosowaniach takich jak sport ortezy, gdzie wymagana jest precyzja w celu uzyskania maksymalnych korzyści. Jest również dobry dla elastycznych typów stóp, w których odlewy obciążające mogą uchwycić tylko w pełni wyraźną strukturę stopy.

Jednak po prawie dekadzie posiadania własnego laboratorium ortezy stóp byłem świadkiem, że przez drzwi pojawiły się dość niezwykłe rzeczy, które mają przedstawiać kształt stopy. Zatem pierwsza zasada odlewania gipsu to: Upewnij się, że ostateczny rzut jest prawdziwym obrazem stopy pacjenta. Uczciwość zamiast akademicka będzie bardziej pomocna dla wszystkich zaangażowanych. Jeśli brakuje Ci czasu, szyn gipsowych lub techniki, najlepiej unikać gipsowej obsady.

Pianka wyciskowa: Szybka, czysta

Odlewanie z pianki wyciskającej ma oczywiste zalety, ponieważ jest szybsze i czystsze. Oferuje dobrą metodę tworzenia negatywu stopy pacjenta. Około 65 procent wszystkich odlewów, które otrzymujemy, wykonuje się za pomocą pianki wyciskowej. Zwykle zalecam, aby praktykujący używali pianki o pół-obciążeniu. Pacjent powinien siedzieć na krześle z obiema stopami. Ważne jest, aby gips był przyjmowany powoli, gdy lekarz kontroluje i kieruje zejściem stopy. Najlepiej nie robić wrażeń na podłogach wyłożonych kafelkami, ponieważ pudełko może przesuwać się w połowie procesu. Dobra, kontrolowana obsada nie powoduje pękania ani rozszczepiania pianki na obwodzie.

Najlepsze do form akomodacyjnych

Pianka wyciskowa jest metodą z wyboru podczas wykonywania form akomodacyjnych. Te ortezy są często zaprojektowane w celu złagodzenia bólu w określonym obszarze stopy. Odlewanie o pół-obciążeniu lub nawet obciążeniu może często lepiej uchwycić położenie wypukłości kości, kalusa lub masy tkanki włóknistej. Wielu lekarzy używa pianki wyciskowej wyłącznie w kontaktach z niespokojnymi pacjentami, np. Małymi dziećmi lub osobami z pewnymi niepełnosprawnościami.

Po zakończeniu obsady ważne jest, aby poświęcić trochę czasu i zająć się wysyłką. Odlewy gipsowe należy pozostawić do utwardzenia i wyschnąć na 24 godziny przed wysłaniem. W przeciwnym razie będą miały tendencję do spłaszczania, a nawet zwilżania i potencjalnie uszkadzania opakowania transportowego. Chociaż niektóre pianki wyciskowe są sprzedawane w pudełkach, które są gotowe do wysyłki, zalecamy wysłanie ich do innego pudełka w celu lepszej ochrony. Czasami, jeśli przewoźnik ma ciężki dzień, wszystko, co może przybyć do laboratorium, to układanka sądowa.

Liczy się wynik!

Stosując filozofię zorientowaną na wyniki, należy dokładnie ocenić wyniki i odpowiednio zmodyfikować swoje podejście. Niezależnie od zastosowanej metody odlewania, celem jest dostarczenie najlepszej możliwej niestandardowej ortezy dla warunków stopy twoich pacjentów. Zadowoleni klienci generują polecenia i powtarzają interesy – i jest to cenna informacja zwrotna, nad którą warto pracować.