Deformacje stóp na pierwszy rzut oka

Jeśli chcesz poprawić swoją kondycję na dłuższą metę, powinieneś chodzić około 10 000 kroków dziennie i być aktywnym przez 150 minut tygodniowo. 1  Dopóki stopy są zdrowe, liczne kości, stawy, mięśnie, więzadła i ścięgna zapewniają prawidłowe funkcjonowanie. Ale deformacje stóp są powszechne. Dowiedz się więcej o  najczęstszych deformacjach stóp .

Jak rozpoznać nieprawidłowe ułożenie stóp i które z nich są?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad obciążeniami, na jakie codziennie narażone są nasze stopy? Stopami mocno stoimy na ziemi i idziemy z nią do przodu. Zachowujemy równowagę. W przypadku wad postawy stóp ta interakcja jest zaburzona . Przyczyny i objawy są bardzo różne. Co ich łączy:  nieleczone mogą prowadzić do bólu i późniejszych problemów , na przykład w kolanach, biodrach, plecach i szyi. Deformacje stóp występują zarówno u dzieci, jak iu dorosłych. Niektóre deformacje stóp są łatwe do zauważenia, na przykład, gdy stopy wyginają się do wewnątrz lub przechylają na zewnątrz. 

Dajemy Ci pierwsze wskazówki , jak rozpoznać możliwą wadę ustawienia stopy . Precyzyjnej i prawidłowej diagnozy dokonuje wyłącznie lekarz. Udzieli Ci odpowiednich zaleceń terapeutycznych, aby jak najlepiej skorygować wadliwe położenie stopy.  

Krótko wyjaśniono deformacje stóp

Ilustracja płaskiej stopy

Kolano:  Zwykle dolna część nogi i pięta tworzą linię prostą. Jeśli łuk stopy nie może być dłużej utrzymany w pierwotnej pozycji stopy – tj. jeśli zgina się do wewnątrz  – jest to stopa koślawa. Przyczyny obejmują  niestabilne ścięgna i więzadła, osłabienie mięśni lub niewspółosiowość osiową, taką jak uderzenia kolan . 

Ilustracja płaskiej stopy

Płaskostopie:  w przypadku płaskostopia podłużny łuk stopy jest spłaszczony. Wnętrze  stopy jest zatem niższe  niż w prawidłowej pozycji stopy, czasami całkowicie leży na ziemi. To może powodować ból. Rzadkie przyczyny to wrodzone wady rozwojowe , które powodują problemy nawet u dzieci lub paraliż, zwłaszcza osłabienie więzadeł i mięśni oraz nadwaga  .  

Ilustracja przedstawiająca stopkę

Stopa płaskostopia:  Jeśli  łuk poprzeczny w obszarze przodostopia jest spłaszczony , jest to stopa płaskostopia. Podczas chodzenia znajduje się tam główny ładunek, który prowadzi do bólu w okolicy śródstopia i palców. Modzele i punkty ucisku są typowe . Jak rozwija się płaskostopie? Przyczynami są tu w szczególności:  niestabilne ścięgna i więzadła, osłabienie mięśni, długotrwałe stanie, podnoszenie ciężarów, otyłość. Buty, które są zbyt ciasne lub zbyt wysokie , również sprzyjają rozwojowi płaskostopia. 

Ilustracja płaskiej stopy (płaska stopa)

Płaskostopie i płaskostopie: Płaskostopie  i płaskostopie  to  różne nieprawidłowe pozycje, które występują razem – płaskostopie, płaskostopie i płaskostopie . Ta deformacja stopy jest również powszechnie znana jako „płaskostopie”. Jeśli płaskostopie u dziecka nie ustępuje samoistnie, można to zwykle skorygować zachowawczo: za pomocą wkładek i ćwiczeń stóp. Wkładki mogą również stanowić wsparcie dla dorosłych. Zapewnia niezbędną miękką wyściółkę, odciąża przednią część stopy i ponownie prostuje łuk stopy. 

Ilustracja pes cavus

Pusta stopa:  Przeciwieństwem płaskiej stopy jest pusta stopa. W tym przypadku  łuk stopy jest mocno przesadzony , przodostopie i pięta poddawane są nadmiernym obciążeniom. Jako objawy mogą wystąpić punkty ucisku, modzele i tzw . Stopa cavus może być wrodzona lub nabyta ,  możliwą przyczyną mogą być  zaburzenia równowagi mięśniowej (osłabienie lub paraliż).

Stopa sierpowata:  Zwykle występuje po obu stronach i jest  powszechna u niemowląt  . Przednia część stopy odchyla się tutaj do wewnątrz , dzięki czemu stopa jest zakrzywiona jak sierp. Stopa sierpowata może być wrodzona (ze względu na położenie ze względu na wąską macicę) lub nabyta (kiedy niemowlę woli być w pozycji leżącej). W większości przypadków stopę sierpową można bardzo dobrze skorygować.  

Opadająca stopa: W przypadku opadającej  stopy  pięta jest uniesiona , ponieważ występuje patologiczne zgięcie stopy w kostce. Wyraźny objaw: osoby dotknięte chorobą nie mogą postawić stopy  całą podeszwą stopy  – chodzą na „palcach”, że tak powiem. Ta deformacja stopy może być wrodzona lub nabyta . Możliwe przyczyny to na przykład  mocno skrócony mięsień łydki, choroby mięśni, zmiany kostne w kostce lub blizny  .  

Zapobieganie: Unikaj wadliwego ułożenia stóp

Lepsze niż jakakolwiek korekta jest:  Zapobieganie nieprawidłowej pozycji stóp w dzieciństwie . Najlepszym środkiem jest chodzenie boso. Dobre buty mają również duży wpływ na rozwój zdrowych stóp. Na przykład noszenie zbyt małych butów może powodować nieprawidłowe ułożenie z konsekwencjami na całe życie. Dlatego idealny jest lekki but z elastyczną podeszwą do dynamicznego toczenia. Ważna  jest również odpowiednia odległość między butem a palcami . 

Gimnastyka stóp: ćwiczenia na płaskostopie, płaskostopie, pes cavus, spiczastą stopę i płaskostopie

Ćwiczenia specjalne bardzo dobrze nadają się do treningu  mięśni i ruchomości stóp. Proszę skonsultować się z lekarzem.  

toe toe

Mobilność, aktywacja łuku poprzecznego – toe bar  

Połóż pół piłki tenisowej na podłodze. Wbij palce stóp w ziemię, ciągnąc stopę w kierunku piłki.Kiedy stopa jest na piłce, kopnij ją lekko do przodu palcami. Powtórz kilka razy – a następnie zmień stopy.  

Ćwiczenie na stopy: Toe track

łza gazeta

podnieś kulki

masaż stóp

rozciągliwe łydki

Wkładki na deformacje stóp

Jeśli konieczne jest leczenie ortopedyczne deformacji stopy u dzieci i dorosłych,  dobrym wyborem mogą być  wkładki . Elastyczna karbonowa rama w połączeniu z dowolnie umieszczanymi elementami podpierającymi – tak zwanymi „postingami” – umożliwia szczególnie indywidualne dopasowanie, na przykład do stopy płaskiej, koślawej, płaskiej, pustej i sierpowej: chassis”, jest wyjątkowo lekka, elastyczna i dostosowana do naturalnych wzorców ruchu. Stopa jest prowadzona, ale nie ograniczona w swojej swobodzie . Księgowania można ustawić specjalnie. Stabilizują statykę stopy, a jednocześnie zapewniają stopie dużą swobodę ruchów. 

Wybór naszych najwyższej jakości wkładek węglowych można znaleźć tutaj. 

Wkładka łuk na płaskostopie

W przypadku płaskostopia szczególnie przydatne może być zastosowanie wspierającej wkładki łukowej  , która „imituje” naturalną windę kotwiczną lub mechanizm wyciągarki. Gwarantuje to, że łuk podłużny prostuje się, gdy tylko palce są zgięte lub uniesione. To stabilizuje stopę w procesie kroku. 3  W przypadku płaskostopia mechanizm ten jest zaburzony. Bow® prostuje środkową i tylną stopę, a tym samym stabilizuje łuk stopy. Ponadto ta wkładka wspomaga naturalne wyrównanie ruchu podczas całej fazy stresu. 

Indywidualne rozwiązania dla niemal każdej stopy umożliwiają wkładki oparte na tzw. technologii CAD. Dzięki temu dane dotyczące stopy pacjenta są przesyłane cyfrowo jeden do jednego do ślepych prób. Specjalista w handlu specjalistycznym przetwarza je ręcznie, w zależności od wskazania, obuwia i obszaru zastosowania. Rezultat:  indywidualne wkładki CAD , tak charakterystyczne jak odcisk stopy. 

Wkładki do obuwia roboczego i ochronnego  muszą spełniać nie tylko indywidualne wymagania użytkownika, ale także szczególne warunki w codziennej pracy i odpowiednie obuwie.

Author: admin